Ako vybrať kosačku na veľký pozemok

Kosačka je jedným zo základných typov zariadení, ktoré je potrebné zadovážiť, ak máte záhradu s trávnikom (alebo iný pozemok so zatrávnením), vyžadujúci údržbu. V súčasnosti je možné využívať rôzne varianty kosačiek, ako teda vybrať tú správnu?


Výber kosačky je nutné realizovať na základe niekoľkých zásadných faktorov, ktoré zahŕňajú predovšetkým tvar a veľkosť pozemku a samozrejme preferencie používateľa a náklady prevádzky. Štandardne sa rozlišuje niekoľko kategórií kosačiek v závislosti na:

  • type použitého pohonu
  • spôsobe ovládania
  • kosiacom výkone (danom rýchlosťou a šírkou záberu)

Okrem uvedených parametrov by ste mali uvažovať i ďalšie aspekty, ktoré nadväzujú na špecifiká ich prevádzky a funkcie či rozsah nastavenia, ktoré ponúka. Najlepšie kosačky disponujú veľmi tichou prevádzkou a umožňujú využívať automatické režimy kosenia s možnosťou špecifikácie výšky záberu a inými pokročilými technológiami.

Aké sú typy kosačiek podľa použitého pohonu

Spôsob pohonu ovplyvňuje nielen rýchlosť a výkon kosačky, ale i jednoduchosť manipulácie. V tomto ohľade sú rozlišované nasledujúce typy kosačiek:

  • akumulátorová (s dobíjacou batériou)
  • elektrická (s káblom, ktorý je potrebné zapojiť do zdroja napätia)
  • benzínová (s vlastným motorom)

Každý z uvedených typov má svoje výhody i nevýhody, nie všetky sa však hodia na väčšie pozemky. U menších záhrad sa najčastejšie stretávame s kosačkou elektrickou, ktorá je jednoducho prevádzkovaná a nevyžaduje veľmi náročnú údržbu. Jej veľkou nevýhodou je priestorové obmedzenie kvôli nutnosti zapojenia kábla, hodí sa tak skôr na menšie záhrady a pozemky. Ak sa chcete vyhnúť tomuto nedostatku, môžete si pre menšiu záhradku zadovážiť akumulátorovú kosačku, ktorú neobmedzuje kábel. U väčších pozemkov sú vždy využívané benzínové kosačky.

Aký model kosačky zvoliť pre veľký pozemok

O tom, akú kosačku zadovážiť na veľký pozemok, rozhoduje predovšetkým jeho členenie, sklon či terén, pravidelnosť údržby a tiež množstvo času, ktoré jej chcete venovať. Optimálnym riešením v tomto prípade je vždy benzínový variant, môžete si však vybrať medzi benzínovou kosačkou, záhradným riderom a záhradným traktorom. Odlišujú sa najmä spôsobom ovládania (a námahou pri kosení), veľkosťou a výkonom. U pozemkov do pracovnej plochy 2000 m2 vám veľmi dobre postačí kosačka či rider, nad touto hodnotou je oveľa lepší kvalitný záhradný traktor.

Externý článok. Zdroj: arecenze.sk